Data: 2016-05-16 Dodał: admin

Pompy ciepła zaliczają się obecnie do jednych z najbardziej ekonomicznych i przy tym ekologicznych sposobów na ciepło w domu. Bazują one na energii grzewczej pochodzącej ze źródeł odnawialnych – powietrza, gruntu albo wody.

Dolnym źródłem dla urządzeń nazywanych pompami ciepła jest energia cieplna w temperaturze od 0 do 60 stopni Celsjusza. Dla geotermalnych pomp jest to grunt, górnym źródłem jest z kolei pomieszczenie ogrzewane lub chłodzone zależnie od pory roku. Ciepło lub też chłód rozprowadzane są najczęściej przez wodę w obiegu grzewczym, na przykład przez ogrzewanie podłogowe czy grzejniki. Również może być to ciepła woda użytkowa.

 

Instalacja pompy ciepła

W przypadku gruntowej pompy ciepła, trzeba było jeszcze do niedawna wykonywać specjalne odwierty – nazywane są także pionową instalacją sond. Alternatywnym wyborem było założenie kolektorów płaskich. Dzisiaj wykorzystuje się również technologię GRD (Geothermal Radial Drilling  ̶  geotermalne wiercenie radialne) z wykorzystaniem specjalnych wiertnic geotermalnych. Na podstawie wykonanych badań oraz analizy oczekiwań klientów dobierany jest odpowiedni model pompy ciepła, która będzie mogła dać mieszkańcom najwięcej korzyści.

 

Ile kosztuje pompa ciepła?

Sama pompa ciepła to wydatek od około 7 do ponad 30 tysięcy złotych zależnie od tego, jaki ma być zakres jej pracy, a także jaki jest to typ pompy. Oczywiście, do tego wydatku trzeba jeszcze doliczyć koszty wykonania całej instalacji i wspomnianych badań, dlatego też w celu uzyskania dokładnych cen należy zwrócić się do firm zajmujących się realizacją zleceń w tej branży, aby uzyskać indywidualną wycenę.

 

Komu zlecić prace?

Jeżeli chcesz zdecydować się na pompę ciepła, pamiętaj o tym, że to spora inwestycja, która idzie w dziesiątki tysięcy złotych. W związku z tym warto również starannie wyselekcjonować firmę, która ma zająć się tego rodzaju pracami – jej specjaliści będą mogli wykonać wtedy wszystkie potrzebne prace mające na celu dobranie właściwego rozwiązania, a także zajmą się montażem. Adresy firm, które wykonują instalacja pomp ciepła można znaleźć w sieci.

 

 

 

Zobacz także