Data: 2016-06-13 Dodał: admin

Służą jako dekoracja, mogą być wykorzystane do zabawy, także mogą być początkiem ciekawej kolekcji – kulki szklane, ponieważ to o nich mowa, można zakupić dzisiaj w wielu kolorach i rozmiarach do wyboru. Nie każdy jednak wie, jak produkuje się tego rodzaju ozdoby.
Wykopaliska archeologiczne wskazują, że już starożytni Egipcjanie i Rzymianie bawili się kulkami szklanymi i robionymi z gliny i kamienia. Dzisiaj w sprzedaży znaleźć można przede wszystkim dekoracyjne kulki szklane, które można kupić w wielu sklepach z dekoracjami, sklepach z zabawkami, również w sklepach on-line.
Jakie szkło stosuje się do produkcji kulek?
Przede wszystkim jest to szkło z odzysku, dlatego też proces ich produkcji jest ekologiczny. Dodatkowo także wykorzystuje się te kulki i materiały, które powracają z linii produkcyjnej jako wadliwe.
Szkło stosowane na kulki szklane ma najróżniejsze kolory – nie tylko jest przezroczyste, ale również może mieć odcienie zieleni, niebieskiego, czerwieni, pomarańczy, a to tylko kilka kolorów, ponieważ jest ich o wiele więcej do wyboru. Gotowe kulki mogą być również nieprzejrzyste, dzięki czemu przypominają idealnie okrągłe i wypolerowane kawałki marmuru.
Proces produkcji kulek szklanych
Materiał do produkcji kulek szklanych zgarniany jest łopatami i wrzucany do pieca rozpalonego do temperatury 1200 stopni Celsjusza. Szkło przetrzymywane jest w tej temperaturze przez około 16 godzin, aby mogło się stopić – po tym czasie otwierana jest specjalna klapka w piecu, przez która stopione szkło wypływa na zewnątrz. Gilotyna działająca poniżej tnie szkło na kawałki, tworząc porcje, z których powstaną kulki szklane. Ucięte porcje szkła trafiają następnie pomiędzy stalowe pierścienie, które zapobiegają ich przywieraniu i wygładzają ich nawierzchnię. Kulki potrzebują około 72 godzin, aby zastygnąć w odpowiednim kształcie.
Dzięki temu, że w piecu, w którym roztapiało się szkło, zmieszały się różne kolory, kulki są także różnokolorowe. Inne, bardziej skomplikowane wzory robi się ręcznie – zajmują się tym wykwalifikowani hutnicy szkła.

Zobacz także