Data: 2016-05-15 Dodał: admin

Decydując się na wykonanie studni głębinowej, co niekiedy jest koniecznością, ponieważ nie można podłączyć się w danym miejscu do sieci wodociągowej, trzeba również pamiętać o konieczności zakupu pompy do wody. Jaka z nich będzie najlepsza?

Wykonanie studni najlepiej powierzyć firmom, które specjalizują się właśnie w tym zakresie. Dysponują one specjalnym sprzętem do wykopów i wierceń głębinowych, dlatego też mogą wskazać dokładnie, gdzie znajduje się woda. Często ich pracownicy mogą także doradzić, jakie pompy do wody będą najlepsze. Gdy jednak kupuje się je samodzielnie, wskazujemy, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę.

 

Głębokość studni

Wybór pompy zależny jest przede wszystkim od głębokości studni. Gdy będzie ona płytka, czyli będzie miała do około 7-8 metrów wtedy wystarczy pompa samozasysająca zamontowana w domu. Z kolei jeżeli studnia będzie miała powyżej 8 metrów, potrzebna będzie głębinowa pompa do wody. Jest to pompa, która jest zatapiana w wodzie, ponieważ wtedy działa ona najbardziej wydajnie na takiej głębokości.

 

Nie można zapominać też o tym, by obsługa studni była łatwa, a tym samym korzystanie z pompowanej z niej wody nie stanowiło żadnego problemu. W celu ustabilizowania ciśnienia wody oraz zmniejszenia konieczności częstego włączania się pompy wykorzystuje się hydrofory. Składają się one z pompy, zbiornika powietrzno-wodnego, a także z przekaźnika. W ten sposób pompa nie będzie tak bardzo obciążona i będzie działała tylko wtedy, gdy będzie to potrzebne. Za wyłączanie i włączanie pompy odpowiada wyłącznik ciśnieniowy przeznaczony jest do montażu w przewodzie, który połączony jest z częścią powietrzną zbiornika hydroforu.

 

Średnica pompy

Również należy wybierać takie pompy do studni, które będą pasowały do jej średnicy. W sprzedaży znaleźć można pompy przeznaczone do montażu w studniach o średnicach 3" (75 mm), 3.5" (90 mm), 4" (100 mm) czy też 6" (150 mm). Warto zwrócić dokładnie uwagę na średnicę, aby pompa zmieściła się w studni.

 

Zatem jeżeli zależy ci na tym, aby korzystać wygodnie z wody ze studni, wybierz dobrej jakości pompę z hydroforem – to obecnie najlepsze rozwiązanie.

 

 

 

Zobacz także