Data: 2016-05-15 Dodał: admin

 

Notariusz to prawnik, który jest upoważniony do prowadzenia czynności notarialnych, między innymi sporządzania aktów notarialnych różnego rodzaju. Kiedy wizyta w kancelarii notarialnej będzie potrzebna?

 

Do kancelarii notarialnych zazwyczaj nie udajemy się zbyt często, ale są takie sytuacje, gdy pomoc tego prawnika jest niezbędna – to właśnie jego obecność pozwala na zawieranie odpowiednich aktów, ponieważ te spisane przez notariusza posiadają charakter dokumentu urzędowego. Niektóre dokumenty bez pieczęci i podpisu notariusza nie będą miały mocy prawnej i tym samym mogą nie być uznawane w sądach czy urzędach.

 

Jakie usługi oferują kancelarie notarialne?

Najczęściej kancelarie notarialne odwiedzane są wtedy, gdy należy sporządzić odpowiednie akty notarialne. Wówczas notariusz przygotowuje taki dokument i zatwierdza jego prawdziwość. Oprócz sporządzania aktów notarialnych notariusz także doręcza oświadczenia, spisuje protokoły, sporządza czeki i weksle, wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów.

 

Do notariusza trzeba udać się w następujących przypadkach:

  • sprzedaż lub zakup nieruchomości
  • podarowanie nieruchomości
  • spisanie intercyzy – wyłączenie małżeńskiej wspólności majątkowej
  • spisanie testamentu i jego przechowanie w kancelarii
  • odwołanie wcześniej napisanego testamentu
  • sporządzanie pełnomocnictwa
  • poświadczenie zgodności odpisu czy wyciągu zgodnie z dokumentem
  • poświadczenie własnoręczności podpisu

 

Gdzie się udać?

Jeżeli chcesz skorzystać z usług notarialnych, ale nie wiesz, gdzie się udać, w takim przypadku pomoże ci internet. Wpisz po prostu do wyszukiwarki słowa takie jak „notariusz Warszawa” czy też „notariusz Konstancin”, aby od razu sprawdzić adresy.

 

Ile kosztuje usługa notarialna?

Za czynności notarialne trzeba będzie zapłacić. Wysokość maksymalnej opłaty za dane czynności wyznaczona jest w przepisach prawnych. Zatem jeżeli interesuje cię tani notariusz, w takim przypadku warto wcześniej skontaktować się z wybranymi przez siebie kancelariami notarialnymi, aby uzyskać informacje dotyczące kosztów obsługi.

 

 

 

Zobacz także