Data: 2016-05-16 Dodał: admin

 

Okucia okienne najczęściej kojarzymy z zawiasami oraz klamką, ale w nowoczesnych oknach tak naprawdę to znacznie bardziej rozbudowana konstrukcja. Co warto wiedzieć o okuciach stosowanych w oknach?

 

Aktualnie okna okuwane są na całym swoim obwodzie specjalnymi stalowymi listwami, obwiedniowymi okuciami, które są wyposażone również w specjalne dociski i zaczepy, które haczą we właściwe miejsca w ościeżnicy. Zadaniem okuć jest również zapewnienie odpowiedniej szczelności całemu oknu, ponieważ dociskają one skrzydła do ościeżnicy. Również ich celem jest zabezpieczenie okna przed wyważeniem.

 

Obwiedniowe okucia pozwalają na skupienie wszystkich funkcji okna w jednym miejscu – w klamce. Dzięki niej można otworzyć i zamknąć okno, a także uchylić je. Dodatkowo także dzięki klamce można ustawić skrzydło okienne w pozycji mikrowentylacji. Wówczas należy ustawić ją pod kątem 45 stopni do góry. W ten sposób okno można rozszczelnić, dlatego też do wnętrza będzie napływała niewielka ilość powietrza – to szczególnie ważne w tych budynkach, gdzie wentylacja jest słaba, co może przyczyniać się do nadmiernego zawilgocenia pomieszczeń i powstawania pleśni. Symptomem tego, że okna są zbyt szczelne, a wentylacja niewystarczająca, jest para pojawiająca się na szybach.

 

Również nowoczesne okna, które można kupić w różnych firmach, także w mieście Gliwice, posiadają inne funkcje. Jedną z nich jest stopniowanie uchwytu w klamce, aby okno można było otworzyć pod określonym kątem. Także można skorzystać z innych funkcji, na przykład blokady otwarcia, aby skrzydło pozostało w jednym miejscu. Gdy okna mają być dodatkowo zabezpieczone przed włamaniami, w takim przypadku powinny być one wyposażone dodatkowo w antywyważenione zaczepy. Niektórzy producenci stosują też tak zwane „ciepłe ramki”, które zwiększają izolację termiczną okna i zapobiegają dostawaniu się powietrza pomiędzy szyby.

 

Zatem jeżeli chcesz zamówić okna, zwróć również uwagę na zastosowane w nich okucia, aby mogły one zagwarantować ci odpowiednie bezpieczeństwo oraz wygodną obsługę okna.

 

 

 

Zobacz także